Občianske združenie Tvorivá dielňa
Navštívne nás na Facebooku

Hodvábny náhrdelník

Materiál a pomôcky:
Hodvábna šatka,
Farby na hodváb – naparovacie
Korálky a uzávery na korále
Hodvábna niť, ihla, nožnice
Miska do mikrovlnky na zafixovanie farieb
Mikroténové vrecká
Gumové rukavice
Žehlička

Príprava:

1. Z hodvábnej šatky – na náš náhrdelník stačí rozmer vreckovka 28×28 odpárajte lístok so symbolmi o ošetrení hodvábu.
Rozmyslite si akú farebnú kombináciu zvolíme a pripravíme si vhodné korálky a farby. Pri práci s farbami na hodváb si musíme uvedomiť ich vlastnosti a tiež to ako funguje miešanie týchto farieb, aby sme nedosiahli nechcený efekt.
Príklad:

Pri farbení stačí použiť maximálne 2–3 farby, zaujímavé sú samozrejme kontrastné odtiene, ktoré dobre vyniknú.
2. Šatku zatočíme a urobíme uzol – uzly.
3. Stočenú šatku namočíme do vody s octom – vyžmýkame prebytočnú tekutinu, stačí ak bude šatka vlhká.
4. Takto predpripravenú šatku napustíme farbami. Môžete použiť štetec, alebo ak farby prelejete do braleniek, tak priamo z nich môžete nakvapkať farbu rovno na šatku. Aby farby lepšie prenikli do šatky – po aplikácii farby môžeme ešte pomocou gumových rukavíc, aby sme si nezašpinili ruky – stlačiť šatku na miestach, ktoré ostali nezafarbené. Samozrejme, pootáčajte zauzlenú šatku zo všetkých strán.
5. Vrecko mierne zatočíme na vrchu, čim ho zľahka uzavrieme. Ale iba zľahka, počas času v mikrovlnke sa vo vrecku vyvinie para.
Podľa veľkosti šatky treba zvoliť čas a výkon – doporučujeme stredný výkon a čas podľa veľkosti šatky tzn. cca od 3 do 5 minút. Za ten čas sa vo vrecku vytvorí para, čím sa zafixujú farby a šatka sa usuší. Len sa nesmie presušiť, lebo potom sa môže hodváb spáliť až zhorieť.
6. Po vytiahnutí z mikrovlnky necháme balíček čiastočne vychladnúť – aby sme sa nespálili. Hodváb je horúci po vybratí z mikrovlnky.
7. Ak je to možné, hotová šatka by mala „postáť“ – ustaľovanie farieb aspoň do druhého dňa. (Ideálne 24 hodín.). Šatku následne opätovne prežehlíme. Preperieme v pracom prostriedku určenom pre hodváb a opätovne prežehlíme.
8. Šatku zrolujeme, navlečieme korálky – jednu až päť podľa veľkosti korálok. Drevené, sklenené, keramické – kontrastné či ladiace so zvolenými farbami šatky.
9. Na koniec šatky našijeme hodvábnymi niťami uzávery pre náhrdelníky.
A naše dielo je hotové. Príjemné a efektné nosenieJ priťahujúce pohľady Vám želám.

Návrat

Navštívne nás na Facebooku