Občianske združenie Tvorivá dielňa
Navštívne nás na Facebooku

Návod na upletenie detského kabátika

Pletenie ihlicami je obľúbeným hobby v mnohých domácnostiach na Slovensku. Pomocou pletenia možno vytvoriť rozličné druhy odevov, od šálov, čiapok až po svetre, vesty či kabátiky.

A keďže prichádza jeseň, radi vám pomocou návodu ukážeme, ako môžete jednoducho upliesť kabátik pre detičky.

Postup – Ovečky z hmoty FIMO

Keďže čas Vianoc sa nezadržateľne blíži, ako nás presviedčajú už od začiatku novembra vysvietené výklady a výzdoba v obchodných reťazcoch. Rozhodli sme sa aj my v Tvorivej dielni podľahnúť ich kúzlu.

Z časopisu UNIKT nám poskytli námet na Vianočné ovečky z hmoty FIMO.

Sylvia Sopčáková – Klbko vlny

Dovoľujeme si predstaviť autorku stránky www.klbkovlny.sk. Aká bola cesta od nápadu so založením internetového obchodíku k jeho realizácii?

Natália Blaškovičová – Galéria Natali

Narodila sa v Nových Zámkoch. Už 15 rokov sa venuje maľbe a gravírovaniu. Po olejomaľbe začala pracovať aj s hodvábom, sklom a keramikou. Vedie kurzy maľby na hodváb a sklo. Skončila ekonomickú a pedagogickú školu a špecializáciu Zlatník-klenotník v Nitre.

Prívesky na kľúče z filcu

Prívesok Sloník Spinkáčik

Na tento prívesok SLONÍK – Spinkáčik, sme použili:

  • modrú stuhu s kvetom,
  • nalepovacie srdce,
  • nalepovacie oči.

Vyrobili sme ho zošitím všetkých častí a vyplnením výplňou.

Práca s farbami Window color

Práca s farbami Window color

Zhotovenie farebných námetov farbami Window color, je veľmi rýchle a jednoduché. Vytvorené obrázky dobre držia na každej hladkej ploche.

Hodvábny náhrdelník

Hodvábny náhrdelník

Materiál a pomôcky:
Hodvábna šatka,
Farby na hodváb – naparovacie
Korálky a uzávery na korále
Hodvábna niť, ihla, nožnice
Miska do mikrovlnky na zafixovanie farieb
Mikroténové vrecká
Gumové rukavice
Žehlička

Podmaľba na sklo

Podmaľba na sklo

Obrázky maľované na skle s prevažne náboženskou tematikou boli súčasťou interiéru obytnej izby, najčastejšie ako súčasť modlitebného kúta. V 20.storočí sa začala masovejšie šíriť tlač a tá vytlačila obrázky maľované na skle. Dones originálne ľudové obrázky nájdete v múzejných zbierkach, občas na ne natrafíte v starožitnostiach, u zberateľov, či novšie od nových autorov v predajniach ÚĽUVu.

Andrea Bucherová – korálkové všeličo

Už od detstva mi učarovali ručné práce. Ako 11 ročná som plietla pulóvre pre seba i rodičov, vyrábala si „šperky“ z papiera, mušlí, či rôznych prírodnín… Keď som sa vydala a prichádzali na svet deti, svoju tvorivosť som využívala hlavne pre nich. Objavovala som tak aj nové techniky, ako sú window color, decoupage a iné… No tomu, čo robím teraz, som sa začala venovať až po narodení môjho 5. dieťaťa – Mišky. Neviem, či ma inšpirovalo to, že mám konečne dcérku, určite má na tom zásluhu aj moja sestra, ktorá ma „nakopla“, aby som si začala písať blog…

Pletenie – pedig, prútie, papier

Pletenie – pedig, prútie, papier

Najpoužívanejšou surovinou na pletenie košíkov bolo donedávna vŕbové prútie. Dnes sa však stretete aj s výrobkami z pedigu. Pedig je prírodný materiál, ktorý sa vyrába z lodýh popínavej palmy Calamus rotang.

Používa sa porźne jadro, po stihanutí vrchnej ostnatej kôry palmy.

Pedigové prúty môžu dosahovať dĺžku až 4 metre.

Pred pletením je potrebné pedig namáčať vo vode a to podľa hrúbky prútu určíme dobu namáčania. (cca 20 minút a viac). Dostatočne vlhký, ohybný je pripravený na prácu. Pedig sa dá veľmi dobre farbiť a lakovať.

1 2 3

Navštívne nás na Facebooku