Občianske združenie Tvorivá dielňa
Navštívne nás na Facebooku

Postup – Ovečky z hmoty FIMO

Keďže čas Vianoc sa nezadržateľne blíži, ako nás presviedčajú už od začiatku novembra vysvietené výklady a výzdoba v obchodných reťazcoch. Rozhodli sme sa aj my v Tvorivej dielni podľahnúť ich kúzlu.

Z časopisu UNIKT nám poskytli námet na Vianočné ovečky z hmoty FIMO.

Sylvia Sopčáková – Klbko vlny

Dovoľujeme si predstaviť autorku stránky www.klbkovlny.sk. Aká bola cesta od nápadu so založením internetového obchodíku k jeho realizácii?

Natália Blaškovičová – Galéria Natali

Narodila sa v Nových Zámkoch. Už 15 rokov sa venuje maľbe a gravírovaniu. Po olejomaľbe začala pracovať aj s hodvábom, sklom a keramikou. Vedie kurzy maľby na hodváb a sklo. Skončila ekonomickú a pedagogickú školu a špecializáciu Zlatník-klenotník v Nitre.

Prívesky na kľúče z filcu

Prívesok Sloník Spinkáčik

Na tento prívesok SLONÍK – Spinkáčik, sme použili:

 • modrú stuhu s kvetom,
 • nalepovacie srdce,
 • nalepovacie oči.

Vyrobili sme ho zošitím všetkých častí a vyplnením výplňou.

Práca s farbami Window color

Práca s farbami Window color

Zhotovenie farebných námetov farbami Window color, je veľmi rýchle a jednoduché. Vytvorené obrázky dobre držia na každej hladkej ploche.

Hodvábny náhrdelník

Hodvábny náhrdelník

Materiál a pomôcky:
Hodvábna šatka,
Farby na hodváb – naparovacie
Korálky a uzávery na korále
Hodvábna niť, ihla, nožnice
Miska do mikrovlnky na zafixovanie farieb
Mikroténové vrecká
Gumové rukavice
Žehlička

Podmaľba na sklo

Podmaľba na sklo

Obrázky maľované na skle s prevažne náboženskou tematikou boli súčasťou interiéru obytnej izby, najčastejšie ako súčasť modlitebného kúta. V 20.storočí sa začala masovejšie šíriť tlač a tá vytlačila obrázky maľované na skle. Dones originálne ľudové obrázky nájdete v múzejných zbierkach, občas na ne natrafíte v starožitnostiach, u zberateľov, či novšie od nových autorov v predajniach ÚĽUVu.

Andrea Bucherová – korálkové všeličo

Už od detstva mi učarovali ručné práce. Ako 11 ročná som plietla pulóvre pre seba i rodičov, vyrábala si „šperky“ z papiera, mušlí, či rôznych prírodnín… Keď som sa vydala a prichádzali na svet deti, svoju tvorivosť som využívala hlavne pre nich. Objavovala som tak aj nové techniky, ako sú window color, decoupage a iné… No tomu, čo robím teraz, som sa začala venovať až po narodení môjho 5. dieťaťa – Mišky. Neviem, či ma inšpirovalo to, že mám konečne dcérku, určite má na tom zásluhu aj moja sestra, ktorá ma „nakopla“, aby som si začala písať blog…

Pletenie – pedig, prútie, papier

Pletenie – pedig, prútie, papier

Najpoužívanejšou surovinou na pletenie košíkov bolo donedávna vŕbové prútie. Dnes sa však stretete aj s výrobkami z pedigu. Pedig je prírodný materiál, ktorý sa vyrába z lodýh popínavej palmy Calamus rotang.

Používa sa porźne jadro, po stihanutí vrchnej ostnatej kôry palmy.

Pedigové prúty môžu dosahovať dĺžku až 4 metre.

Pred pletením je potrebné pedig namáčať vo vode a to podľa hrúbky prútu určíme dobu namáčania. (cca 20 minút a viac). Dostatočne vlhký, ohybný je pripravený na prácu. Pedig sa dá veľmi dobre farbiť a lakovať.

Gélové sviečky

Postup pri zhotovení gélovej sviečky:

Materiál:

 • sviečkový gél,
 • sviečkový knôt,
 • dekoratívne predmety podľa vlastného výberu (kamienky, mušle, kovové špirálky…)
 • pohár/nádoba na sviečku.

Postup je veľmi jednoduchý:

 1. Na dno nádobky umiestnite knôt – pliešok môžete prilepiť na dno.
 2. Rozspusťte sviečkový gél podľa návodu. Môžete si kúpiť farebné sviečkové gély, alebo použiť farbivá. Ak chcete aby sviečka voňala, (ak nie je sviečkový gél parfémovaný), môžete použiť pár kvapiek esenciálneho oleja.
 3. Súbežne s tavením sviečkového gélu, si predhrejte sklenenú nádobu (v rúre, v mikrovlnke), do ktorej budete gél nalievať. (Zabránite vzniku bubliniek).
 4. Dekoračné predmety umiestnite do nádoby na sviečku.
 5. Opatrne nalejte gél do pripravenej nádoby – budúceho svietnika. Knôt by mal ostať rovný, môžete si ho pripevniť na tužku/drievko a položiť stredom nádobky.
 6. Po vychladnutí gélu je sviečka hotová.

1 2 3

Navštívne nás na Facebooku