Občianske združenie Tvorivá dielňa
Navštívne nás na Facebooku

Niekoľko tipov k maľbe na hodváb

Prečo pri opätovnom nanesení farby na hodvábe ostávajú bodky a kvapky?

Aký rám mám použiť na napnutie hodvábu ?

Vzájomné miešanie farieb

Prečo pri opätovnom nanesení farby na hodváb ostávajú bodky a kvapky?
Maľovanie na hodváb je nádhernou technikou, ale je náročná na precíznosť. Hodváb svojou schopnosťou rozpíjania farieb je zaujímavý tým, že farby sa po vymedzené okraje rozpijú samé a vsiaknu do podkladu. Žiaľ, vzhľadom na to, že po rozpití už novú farbu neprijíma, je potrebné odhadnúť množstvo farby, ktoré použijete a prebytočnú – kvapôčky a podobne odsať papierovou utierkou alebo suchým štetcom. Neodporúčame preto opätovné maľovanie už namaľovanej plochy.

Aký rám mám použiť na napnutie hodvábu ?

Pri maľovaní na hodváb je dôležité mať podklad napnutý na ráme. Je možné použiť:

rám posuvný – 4 pohyblivé strany,

rám pevný – 4 pevné strany,

rám zasúvací – 3 pevné strany a jedna pohyblivá.

Nevýhodou pevného rámu je rozmerová nemennosť, podklad je nutné prispôsobiť veľkosti rámu. Zasúvací rám je možné predlžovať len jedným smerom . Posuvný rám je napriek cenovej náročnosti najlepší , dá sa variáciou strán nastaviť na ľubovoľnú veľkosť a zároveň je možné v prípade potreby podklad dodatočne opäť napnúť.

V predaji sú aj rámiky špeciálne určené na vankúše, ktoré sa dajú roztiahnuť priamo vo vankúši a tak bez odopínania z rámu pomaľovať obe strany vankúša.
Vzájomné miešanie farieb

Dajú sa farby na hodváb miešať medzi sebou? Odporúčame farby na hodváb vodou riediteľné, tie sa dajú miešať aj bežne medzi sebou. Je to výhodou preto, lebo stačí kúpiť štyri základné farby (žltá , červená, modrá a čierna) a miešaním docieliť vybraný odtieň. Zosvetlenie na požadovaný odtieň je možné aj zmiešaním s vodou. Vzhľadom na to, že pri miešaní farieb je ťažké odhadnúť presné množstvo výslednej farby, odporúčame využiť malý trik a farby po skončení práce preliať do fľaštičky s uzáverom – napr. od liekov. Takto máte už namiešanú farbu pripravenú na ďalšie použitie, čo je aj vzhľadom na cenovú náročnosť tejto techniky praktické.
Technika tieňovania farieb

Ak chcete ozvláštniť maľbu na hodváb tieňovaním, skúste nasledovný postup. Obrázok preneste na hodváb pomocou kontúry a nechajte zaschnúť. Dbajte na to, aby všetky okraje na seba nadväzovali, pri nedotiahnutej linke sa Vám farba rozpije mimo plánovanej plochy. Po vybraní vhodnej farby tenkým štetcom naneste linku okolo vnútornej plochy a hrubším štetcom namočeným iba vo vode pokračujte do stredu obrázku. Farba sa postupne zmieša s vodou a vytvorí zaujímavé tieňované efekty.

Návrat

Navštívne nás na Facebooku