Občianske združenie Tvorivá dielňa
Navštívne nás na Facebooku

Postup – Ovečky z hmoty FIMO

Keďže čas Vianoc sa nezadržateľne blíži, ako nás presviedčajú už od začiatku novembra vysvietené výklady a výzdoba v obchodných reťazcoch. Rozhodli sme sa aj my v Tvorivej dielni podľahnúť ich kúzlu.

Z časopisu UNIKT nám poskytli námet na Vianočné ovečky z hmoty FIMO.

Vianočné ovečky

.. ovečky môžu byť milým darčekom pre našich blízkych, alebo aj milou ozdobou na vianočný stromček

Materiál:

Na dve ovečky je treba po jednom kuse z modelovacej hmoty Fimo soft biela, čierna a telová. K tomu treba ešte kožené šnúrky biele alebo čierne, špajdľu na modelovanie, prepisovačku, nôž a lepidlo.

Postup práce:

  1. Vyformujte si z jednej polovice bielej hmoty guľku ktorú potom vytiahnite na hruškovitý tvar, z nej bude telo ovečky. Z druhej polovice bielej hmoty oddelíme 3/8 a rozdelíme ich na tri časti – kožuštek na uši a hlavu.
  2. Teraz zoberte štvrť z kocky Fimo soft telovej farby a vytvarujte z neho guľku, z ktorej bude hlava ovce. Druhú štvrtinu hmoty rozdeľte na šesť častí a vytvarujte z nich guličky.
  3. Veľkú guľu na hlavu vyformujte na ovál, ktorý má v strede ľahkú preliačinu. Štyri malé guličky sploštíme a vyformujeme nohy ovečky, do ktorých v strede urobíme dierku na koženú šnúrku. Na kopýtko špajdľou naznačíte ryhu. Ako vidíte na obrázku zo zvyšných dvoch guličiek vymodelujeme uši.
  4. Uši a hlavu čiastočne obalíme pripravenými bielymi plátkami. Obe hotové uši pritlačíme na hlavu a spoje prstami vyhladíme.
  5. Vynikajúco bude vyzerať vaša ovečka ak bude mať aj kožuch. Dá sa imitovať pomocou prepisovačky. Koniec vypnutej prepisovačky vtláčame do bielej hmoty. Teraz potrebuje vaša ovečka aj milú tvár. So špajdľou vyformujte nos a pod ním urobte rovnú čiaru nadol. Z dvoch malých guličiek bielej a čiernej farby hmoty Fimo vtlačených do seba si vyrobíte oči ktoré zatlačíte do formy hlavy. Špajdľou urobíme na tele ovečky diery na upevnenie končatín. Kto chce ovečku zavesiť, musí spraviť dieru aj do hlavy . Teraz skráťte kožené šnúrky na požadovanú dĺžku a upevnite ich na miesto jemným zatlačením. Podľa potreby je možné po vytvrdnutí šnúrky zafixovať lepidlom.
  6. Nahrejte rúru na 130°C. Hotové modely poukladajte na teflónový plech (alebo použite papier na pečenie), vložte do rúry a nechajte ich 30 min. vytvrdnúť. Po 30 min. hotové modely vyberte a nechajte pomaly vychladnúť. Dodržiavajte teplotu a čas vytvrdzovania.

Ak nemáte kožené šnúrky, môžete použiť aj bavlnené. Tie ale lepíme do pripravených dierok na končatiny až po vytvrdnutí všetkých častí tela v rúre. Modelovaciu hmotu dostanete kúpiť v obchodoch zameraných na výtvarné a hobby potreby. Zdroj: Časopis UNIKAT

Návrat

Navštívne nás na Facebooku